مراقب رسیدهای جعلی باشید

رئیس پلیس فتای استان بوشهر از شیوه جدید در خصوص کلاهبرداری با سواستفاده از نرم‌افزارهای رسیدساز جعلی به هموطنان هشدار داد.

به گزارش موج دیر، سرهنگ مهدی قاسمی عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از راه‌های پرداخت اینترنتی هزینه‌های خرید، استفاده از نرم‌افزارهای بانکی توسط خریداران است، اما فروشندگان باید یک سری از نکات را رعایت کنند تا گرفتار مجرمین سایبری نشوند.

وی اضافه کرد: در مواردی مشاهده شده که افراد سودجو به عنوان خریدار ظاهر می‌شوند و پس از خرید کالا، اظهار می‌کنند که کارت حساب به‌همراه ندارند و با تلفن همراه، وجه را پرداخت می‌کنند و در ادامه با استفاده از اپلیکیشن‌های رسیدساز که یک نرم‌افزار جعلی و مجرمانه هست، اقدام به ساخت یک رسید تقلبی مشابه رسیدهای بانکی کرده و فروشنده را فریب می‌دهند، علت دریافت نکردن پیامک واریز و انجام تراکنش را نیز شلوغی شبکه مطرح می‌کنند.

سرهنگ قاسمی بیان کرد: فروشنده نیز با مشاهده مشخصات کامل خود روی رسید جعلی ساخته شده در گوشی خریدار، به حرف وی اعتماد کرده و بعد از خروج کلاهبردار، با کمال ناباوری متوجه می‌شود که این عمل کلاهبرداری بوده و هیچ گونه وجهی به حسابش انتقال و یا واریز نشده است.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر یادآور شد: حتی‌المقدور انجام عملیات دریافت وجه را با استفاده از پوز فروشگاه از خریدار مطالبه کرده و پوز را در محلی قرار دهید که از دید شما پنهان نباشد.

سرهنگ قاسمی توصیه کرد: متصدیان فروش، نسبت به فعال نمودن قابلیت اطلاع‌رسانی پیامکی حساب‌هایی که متصل به پوز فروشگاه‌شان هست اقدام کنند.

این مقام انتظامی تأکید کرد: تا قبل از دریافت پیامک انتقال و واریز وجه به حساب فروشگاه، از تحویل کالا به خریدار خودداری شود و وجود مشخصات شماره کارت و نام شما در رسید ارائه شده توسط مشتری، صحت انجام تراکنش بانکی را ضمانت نکرده و حتماً موجودی حساب بانکی خود در پیامک دریافت شده را بررسی و مطابقت کرده و سرشماره پیامک انتقال را با سرشماره پیامک‌های قبلی بانکی خود مقایسه کرده و ارسال پیامک از یک سرشماره جدید را به عنوان سند قبول نکنید.

انتهای خبر/